Anabolik Steroidler Kısırlığa Yol Açıyor Mu? Erkek Kısırlığı ile Steroid Kullanımının İlişkisi

Anabolik steroidler kısırlığa yol açıyor olabilir! Bazı ilaçlar, erkek doğurganlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip gibi görünüyor. Testosterondan antidepresanlara kadar erkek üremesini etkileyebilecek en yaygın faktörler yazımızda. 

İlaçların erkek kısırlığı üzerinde ne gibi etkileri olabilir?

Baba olmak istiyorsanız, aldığınız ilaçların doğurganlıkla ilgili olası yan etkileri hakkında doktorunuzla konuşmalısınız. Örneğin, son yıllarda kullanımı artan ve vücut geliştirmede tercih edilen anabolik steroidler kısırlığa neden oluyor olabilir. 

Hangi ilaçlar erkek üremesini etkileyebilir?

Testosteron; Testosteron replasmanı (tamamlayıcı testosteron olarak da adlandırılır), sperm üretimi üzerinde güçlü bir olumsuz etkiye sahiptir. Testosteron aldığınızda testislerinize testosteron yapmasını ve sperm yapmasını ileten hormonal sinyalleri engelleyebilirsiniz. Doğal testosteron üretiminiz durabilir. Bu, testislerdeki testosteron seviyesinin keskin bir şekilde düşmesine neden olur. Bu durum, çok düşük bir sperm konsantrasyonu veya menide hiç sperm olmaması ile sonuçlanır.

Anabolik steroidler; Anabolik steroidler kısırlığın önemli bir nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Anabolik steroidler, kas kütlesi oluşturmak ve / veya vücut yağını azaltmak için kullanılan ilaçlardır. Testosteron bir anabolik steroiddir. Bu ilaçların kullanımı son yıllarda oldukça artış gösterdi.

Anabolik steroidler, testosteron gibi erkek üremesine zarar verir; sperm üretmek için gerekli olan hormon sinyallerini engeller. Anabolik steroidlerin ne kadar zarar vereceği, ilaçlara, doza ve ne kadar süre alındığına bağlıdır. Çoğu erkek, ilacı almayı bıraktıktan 3 ila 12 ay sonra sperm üretimini geri kazanır. 

Anabolik steroidlerin erkek kısırlığı üzerindeki güçlü olumsuz etkisi ve bu maddelerle ilgili diğer sağlık sorunları nedeniyle erkekler bu ilaçları kullanmamalıdır.

Alkol ve tütün kullanımının erkek kısırlığına etkisi

Anabolik steroidlerin kısırlığa yol açmasının yanı sıra erkek kısırlığına neden olan birçok faktör bulunuyor. Bunlar arasında alkol ve tütün kullanımı da bulunuyor. 

Hafif ila orta derecede alkol tüketiminin erkek doğurganlığını etkilediği görülmemektedir. Bununla birlikte, ağır alkol tüketimi (haftada 10-14 içkiden fazla) testosteron üretimini azaltabilir, testosteronun kan dolaşımından atılma oranını ve bir erkeğin östrojen seviyelerini artırabilir. Tüm bunlar, sperm üretimine zarar verebilecek daha düşük bir testosteron seviyesine neden olabilir.

Genel olarak tütün kullanımı ve özellikle sigara kullanımı ciddi sağlık koşullarıyla ilişkilidir. Evlerde sigara içen bebeklerin şiddetli astım, zatürre ve tekrarlayan kulak enfeksiyonu gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına sahip olma olasılığı daha yüksektir. Ani bebek ölümü sendromu (SIDS) da evdeki sigara içenlerle ilişkilidir. Sigara içmek ayrıca sperm üretiminizi ve sperm hareketini olumsuz etkiler.

Esrar ve uyuşturucu kullanımı da erkek kısırlığına yol açan önemli faktörlerdir. 

Erkek kısırlığıyla ilişkili diğer tedavi ve ilaçlar

5-alfa redüktaz inhibitörleri (finasteride (Propecia) ve dutasteride (Avodart), prostat büyümesini ve saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaçların etkisi hafiftir ve ilaç kesildiğinde düzelir. Bu ilaçları kullanan erkeklerde, meni hacminde ve menideki toplam sperm sayısında bir azalma olur.

Alfa blokerleri (silodosin (Rapaflo), tamsulosin (Flomax), alfuzosin (Uroxatral), terazosin (Hytrin), doksazosin (Cardura), prostatın büyümesinin neden olduğu idrar semptomlarını tedavi etmek için kullanılır. Bu ilaçlar, her ilacın hangi şekilde çalıştığına bağlı olarak erkek üremesini farklı şekillerde etkiler. Silodosin ve tamsulosin, ejakülasyon hacminde keskin bir azalmaya neden olabilir veya boşalmayı tamamen engelleyebilir.

Selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI'lar), genellikle depresyon ve anksiyete tedavisinde kullanılır. Bu ilaçlar cinsel işlev bozukluğuna, özellikle geç boşalmaya neden olabilir.

Ketokonazol, mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Krem, merhem veya pudra olarak uygulanır. Ketokonazolün cilde uygulanmasının erkek üremesine zarar verdiğini gösteren hiçbir kanıt yok ancak hap olarak alındığında ketokonazol testosteron üretimini bozduğu ve sperm üretimini azalttığı biliniyor.

Kemoterapi, kanser tedavisinde uygulanır. Tüm kemoterapi ilaçları sperm üretimini engeller. Kemoterapinin türüne ve tedavi süresine bağlı olarak erkeklerde iki yıl içinde sperm üretimi düzelebilir ancak birçok erkekte sperm üretimi geri dönmez ve erkek kısır hale gelir.

Yayınlanma tarihi: 22 Eylül 2021 Çarşamba

Contact

Get In Touch