Azospermi Nedir? TESA ve TESE Hangi Durumlarda Yapılır?

İçindekiler

Azospermi nedir?

Azospermi, menide olgun sperm hücrelerinin bulunmamasıdır. Kısır erkeklerin yaklaşık yüzde 10'u ve tüm erkeklerin yüzde 1'i azospermi hastasıdır. Klinefelter sendromu gibi bazı genetik durumlar, kemoterapi veya radyasyon gibi tıbbi tedaviler, bazı uyuşturucular ve her iki tarafta varikosel veya vas deferens eksikliği gibi anatomik anormallikler dahil olmak üzere birçok faktör azospermiye neden oluyor. Belki de en belirgin neden vazektomi (spermlerin boşalmasını önlemeye yönelik bir cerrahi işlem) olabilir ancak bu durum, muhtemelen genetik koşullar, zayıf testis gelişimi veya çevresel toksinler gibi tam olarak bilinmeyen faktörlerden etkileniyor. 

TESA nedir? TESA hangi durumlarda yapılır?

Testis sperm aspirasyonu (TESA), obstrüktif (tıkayıcı) azospermi olan erkeklerde sperm elde etmek için kullanılan basit bir cerrahi işlemdir. Bu rahatsızlığa sahip erkekler normal hızda sperm üretir ancak bir tıkanıklık spermin meniye ulaşmasını engeller. Genellikle vazektomi geçirmiş olanlarda veya vas deferens (testislerden sperm taşıyan tüpler) ya da diğer fonksiyonel anormallikleri olan erkeklerde ihtiyaç duyulur. 

TESA ameliyatı minimal invazivdir (robotik cerrahi). Testisinizi ve etrafındaki deriyi uyuşturmak için lokal anestezi uygulanır. Daha sonra, spermi bir enjeksiyon ile emmek için testis ve küçük tüplere daha büyük bir iğne yerleştirilir. İşlem sırasında herhangi bir kesi yapılmadığı için dikişe gerek kalmaz. TESA tekniğiyle sperm elde edilmezse, tedavide bir sonraki adım testis sperm ekstraksiyonudur(TESE).

Testis sperm ekstraksiyonu (TESE) nedir? 

TESE, erkeklerde sperm bulmak için testis dokusunu da alan daha basit bir mikro TESE ameliyatı türüdür. TESA gibi doktorunuzun muayenehanesinde lokal / genel anestezi ya da sedasyon altında yapılabilir. Bu ameliyat non-obstrüktif azospermi olan erkeklerde kullanılamaz, çünkü TESE, sperm üreten nadir bölgeleri bulmak için testisin tüm alanlarından numune alamaz.

Testisinizi ve etrafındaki deriyi tamamen uyuşturmak için küçük bir iğne kullanılır. Daha sonra testisinizden az miktarda sperm alabilmek için skrotumunuzun içinde küçük bir kesi (2-3 cm) açılır. Ardından, testislerin tüplerinden doku örneği alınır. Daha sonra kanamayı durdurup testisi çok ince dikişlerle kesi kapatılır. Bu işlem iki testise de yapılır.

Doktorların ne kadar sperm bulunacağını tahmin etmeleri imkansızdır ancak genellikle, bir TESE’de daha sonra kullanılmak üzere birkaç sperm şişesi doldurulur. Her ameliyat gibi, TESE ve TESA ile ilişkili kanama, hematom (kanın dokuda birikmesi) oluşumu, deri veya testis enfeksiyonu gibi sağlık riskleri ve genel anestezi riskleri vardır.

Uzmanlar, 10 ila 14 saatlik araştırmanın ardından sperm bulunup bulunmadığını size bildirecek. Uzmanlar, dokularınızda sperm bulursa, spermi çıkaracak ve sıvı nitrojen içinde donduracaktır. Daha sonra sperminizi IVF (in vitro fertilizasyon) için kullanabilirsiniz.

Mikro TESE’ye neden ihtiyaç duyulur?

Doktorlar, bir erkeğin kanında hormon testinden sonra yeterli düzeyde testosteron bulunmasına karşın testislerinin normal miktarda sperm üretmediği durumda ve tedavi ve testosteron seviyeleri en az dört aydır normal olmasına rağmen azospermi varsa TESE yapılmasını önerir. 

Mikro TESE başarı oranı oldukça iyidir. Aslında, doktorlar mikro TESE sırasında yaklaşık yüzde 60 oranında sperm bulabilmektedir.

Ameliyat sonrasında ne olacak?

Azospermi bulunan erkeklerde veya diğer durumlarda TESE yapılması çocuk sahibi olmak isteyen erkekler için önemli bir prosedürdür. Uzmanlar, TESE sırasında sperm bulursa, sperminizi çözecek ve donduracaktır. Böylece intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) ile in-vitro fertilizasyon (IVF) gibi gelecekteki üreme tedavilerinde bunlar kullanılabilir. Mevcut veriler, dondurulmuş spermin IVF (in vitro fertilizasyon - tüp bebek tedavisi) sırasında taze spermden daha iyi performans gösterebileceğini ortaya koymuştur.

Skrotum vücudun en hızlı iyileşen bölgelerinden biridir, bu nedenle çoğu erkek hızla iyileşir ve ameliyattan sonra çok az ağrı olur. Ancak doktorunuz her ihtimale karşı size ağrı kesici reçete edecektir. Ameliyattan sonraki 24 saat boyunca ameliyat bölgesine buz torbası koymanız gerekir. İlk üç gün her sekiz saatte bir 800 mg İbuprofen ve altı saatte bir 650 mg Tylenol almanız önerilir. Ameliyattan sonraki 10 gün boyunca seks, mastürbasyon veya şiddetli egzersizden kaçınmanız gerekiyor.

Yayınlanma tarihi: 17 Eylül 2021 Cuma

Contact

Get In Touch