Düşük Yumurta Rezervi Nedir? Yumurta Azlığı Tedavi Edilebilir Mi? 

Düşük yumurta rezervi (yumurta azlığı da denilir), yumurtalığın normal üreme potansiyelini kaybettiği ve doğurganlığı tehlikeye attığı bir durumdur. Bu durum, hastalık veya yaralanmadan kaynaklanabilir ancak çoğunlukla normal yaşlanmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. İnfertilite (kısırlık) ile doktora başvuran hastaların yüzde 10 ila 30'unda yumurta azlığı mevcuttur. En erken aşamalarda bile, yumurta azlığı gebelik başarısını azaltır ve düşüğe neden olabilir. Yumurta rezervi düşük kadın ne kadar yaşlıysa, klinik tablo o kadar tehlikeye girer. 

Kadınlar yaşlandıkça doğal doğurganlık potansiyelleri azalmaya başlar. Bu fenomen evrenseldir ve 30 yaş gibi erken bir tarihte görülebilir ve sonraki 10 yılda daha belirgin olur. Nüfusun yüzde biri, 40 yaşından önce yumurtalık yetmezliği (menopoz) yaşar. Bu durum, erken yumurtalık yetmezliği veya erken menopoz olarak adlandırılır. Düşük yumurta rezervine sahip kadınlar, erken yumurtalık yetmezliğine yol açan kalıtsal bir durum olan (aynı zamanda kalıtsal zihinsel engelliliğin ve otizmin en yaygın nedeni) Frajil X Sendromu için taranır. 

Yumurta azlığı çoğunlukla herhangi bir belirti göstermez. Kadınlar, adet döngüsünde bir kısalma olduğunu fark edebilir (örneğin, 28 günlük döngü 24 güne düşer). Menopoz yaklaştığında, kadınlar sıcak basması, uyku güçlüğü, adet dönemlerinin atlanması ve vajinal kuruluk gibi düşük östrojen belirtilerini fark edebilir. 

Düşük yumurta rezervi nasıl teşhis edilir? 

Düşük yumurta rezervi farklı şekillerde teşhis edilir. FSH ve Estradiol hormonlarını ölçmek için adet döngüsünün ikinci veya üçüncü gününde alınan kan testleri dahil yumurtalık fonksiyon rezervini değerlendirmenin birçok yolu var. 12 mIU / mL seviyesinin üzerindeki FSH seviyelerinin hafif yükseldiği kabul edilir. 15 mIU / mL'nin üzerindeki seviyeler, yardımlı üreme çalışmalarını iptal etmek için yeterince anormal kabul edilir. Çünkü bu aralıktaki hastalar doğurganlığı artıran ilaçlara tatmin edici bir şekilde yanıt veremez. Bu iki hormondaki dalgalanmalar, yumurtalık rezervinin azaldığını gösterir.

AMH (anti-Mullerian Hormone), doğurganlık potansiyeli ile ilişkili bir diğer kan testidir. Bu hormon genellikle vücuttaki yumurta sayısını yansıtır. 

Yumurta azlığı tedavi edilir mi? 

Halihazırda, yumurtalık yaşlanmasını yavaşlatan veya engelleyen hiçbir tedavi bulunmamaktadır. Düşük yumurta rezervi tanısı konduktan sonra, gebe kalma süresini hızlandırmak veya gelecekte kullanılmak üzere yumurtaları veya embriyoları dondurmak mümkün. IVF (tüp bebek tedavisi) uygulanan yumurta azlığına sahip kadınlar, yumurta sayısını en üst düzeye çıkarmak için genellikle daha yüksek dozlarda yumurtalık stimülasyonuna alınır.

Bununla birlikte, yumurtalık stimülasyonuna yanıt verilmezse veya daha sonra endokrinolojik olarak başarısız olunursa, bir kadının üreme potansiyelini geri kazanmak için donör yumurtaları önerilir. Genellikle, 20'li yaşlarında olan genç kadınlar tarafından bağışlanan yumurtaları kullanarak, düşük yumurta rezervine sahip kadınlar, menopozdan çok sonra bile gebe kalabilir ve doğurabilir.

Yayınlanma tarihi: 7 Ekim 2021 Perşembe

Contact

Get In Touch