Gebelik Takibi Nasıl Olur?

  • Home
  • Kadın Sağlığı

Gebelik takibi, doğum öncesi süreçte doktor kontrolleridir. Bu düzenli doğum öncesi kontroller ile sizin ve bebeğinizin sağlığı hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca tahmini doğum tarihini öğrenecek ve bebeğinizin kalp atışını ilk kez duyacaksınız. Bu süreçte doktorunuz size beslenme ve aktivite önerilerinde bulunacak, doğum ve doğum sırasında neler bekleyeceğinizi açıklayacak ve bebeğinize nasıl bakıp onu besleyeceğiniz konusunda yardımcı olacaktır.

Sağlıklı bir gebelik için önerilen gebelik takibi programı

Sağlıklı bir hamilelik için doktorunuz muhtemelen aşağıdaki gibi bir gebelik takibi programı hazırlayacaktır;

  • 4 - 28. haftalarda ayda 1 doğum öncesi kontrol
  • 28 - 36. haftalarda 2 haftada bir doğum öncesi kontrol
  • 36 - 40. haftalar: Her hafta 1 doğum öncesi kontrol

Hayat telaşlı olsa bile, doktorunuzun önerdiği programa uymaya çalışmalısınız. Doğum öncesi kontroller hem sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Doktorunuz sizi düzenli olarak kontrol ettiğinde, sorunları erken tespit edebilir ve mümkün olan en sağlıklı hamileliği yaşayabilmeniz için tedavi edebilir.

Daha fazla kontrol gerektirebilecek risk faktörleri

Doktorunuz, kişisel sağlık durumunuza göre kontrollerin zamanını belirleyecektir. Hamile kalmadan önce herhangi bir sağlık probleminiz varsa veya hamileliğiniz sırasında problemler ortaya çıkarsa, doktorunuz sizi daha sık görmek isteyecektir. Ayrıca sizin ve bebeğinizin sağlıklı kalmasını sağlamak için ek testlere ihtiyacınız olabilir.

Bu risk faktörlerinden herhangi birine sahipseniz, gebelik takibinde daha fazla kontrole ihtiyacınız olabilir;

  • 35 yaş ve üstü olmak - 30'lu yaşların sonunda ve 40'lı yaşların başındaki çoğu kadın güçlü, sağlıklı bebekler doğurur ancak 35 yaşından sonra, doğum kusuruyla doğan bir bebeğe sahip olma oranı artar. Ayrıca hamilelik sırasında komplikasyon riski de daha yüksektir.
  • Önceden var olan sağlık sorunları - Diyabet veya yüksek tansiyon geçmişiniz varsa, doktorunuz muhtemelen sizi daha sık görmek isteyecek. Doktorunuz, hamileliğinizi veya bebeğinizin sağlığını etkilememesi için bu sağlık sorunlarını kontrol altına alacaktır. Astım, lupus, anemi veya obezite gibi diğer sağlık sorunları da daha fazla kontrol gerektirebilir.
  • Hamilelik sırasında gelişen tıbbi problemler - Doğum öncesi kontroller sırasında, doktorunuz hamile kaldıktan sonra ortaya çıkabilecek komplikasyonları arayacaktır. Bunlar arasında preeklampsi veya hamileliğe bağlı yüksek tansiyon ve hamilelik sırasında ortaya çıkan bir tür diyabet olan gebelik diyabeti bulunur. Bu sağlık koşullarından herhangi birini geliştirirseniz, doktorunuzun sağlığınızı yakından takip edebilmesi için daha sık kontrole gitmeniz gerekebilir.
  • Erken doğum riski - Erken doğum geçmişiniz varsa veya erken doğum belirtileri göstermeye başlarsanız daha fazla kontrole ihtiyacınız olacaktır.

Düzenli gebelik takibi için doktorunuzu görmek zihninizi rahatlatmanıza yardımcı olabilir. Sağlıklı bir bebek ve güvenli bir hamilelik için elinizden geleni yaptığınızın farkında olmak sizi rahatlatacak.

Yayınlanma tarihi: 20 Ocak 2021 Çarşamba

Contact

Get In Touch