>Gebelikte Cinsel Yaşam

  • Home
  • Kadın Sağlığı

Gebelikte cinsel yaşam hakkında merak edilenleri bu yazımızda derledik. Hamilelik sekse olan ilginizi artırdı mı? Yoksa aklınızdaki son şey seks mi? Her iki durumda da hamilelik sırasında seks yapmak hakkında bilmeniz gerekenler...

Gebelikte cinsel ilişki fetüsü etkiler mi? Gelişmekte olan bebeğiniz, rahminizdeki amniyon sıvısı ve rahmin güçlü kasları tarafından korunur. Erken doğum veya plasenta problemleri gibi komplikasyonlarınız olmadığı sürece gebelikte cinsel yaşam bebeğinizi etkilemez. Ancak hamilelik, rahatlık ve cinsel istek seviyenizde değişikliklere neden olabilir.

Hamileyken seks yapmak düşüğe neden olabilir mi? Hamilelik sırasında seks yapmak, düşük yapmaya neden olmaz. Düşüklerin çoğu, fetüsün normal şekilde gelişmemesi nedeniyle meydana gelir.

Hamilelik sırasında en iyi cinsel pozisyonlar nelerdir? Rahat olduğunuz sürece çoğu cinsel pozisyon hamilelik sırasında uygundur. Hamilelik sırasında oral seks de güvenlidir. Hamileliğiniz ilerledikçe sizin için en iyi pozisyonları deneyerek keşfedin.

Prezervatif gerekli mi? Gebelikte cinsel yaşam sizin olduğu kadar bebeğiniz için de her bakımdan güvenilir olmalı. Hamilelik sırasında cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona sahip olmak, siz ve bebeğiniz için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Partnerinizde aktif veya yeni teşhis edilmiş cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon varsa vajinal, oral ve anal her türlü cinsel ilişkiden kaçının. Prezervatif kullanmanız gereken durumlar ise şunlardır; karşılıklı tek eşli bir ilişki içinde değilseniz, hamilelik sırasında yeni bir partnerle cinsel ilişkide bulunuyorsanız. Partnerinizin prezervatif kullanması sayesinde olası birçok sağlık sorunundan korunabilirsiniz.

Gebelikte cinsel yaşamdan uzak durulması gereken zamanlar var mı?

Gebelikte cinsel yaşam çoğunlukla herhangi bir komplikasyona ve sağlık sorununa neden olmaz. Ancak bazı durumlar ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilir. Meme uyarımı, kadın orgazmları ve prostaglandinler denilen menide bulunan bazı hormonlar rahim kasılmalarına neden olabilir. Ayrıca bazı durumlarda doktorunuz seksten kaçınmanızı tavsiye edebilir. Gebelikte cinsel yaşamdan uzak durulmasına işaret eden sorunlar veya komplikasyonlar arasında; açıklanamayan vajinal kanama, amniyotik sıvı sızdırmak, serviksiniz erken açılmaya başlaması (servikal yetersizlik), plasentanız rahim ağzı açıklığınızı kısmen veya tamamen kapatması (plasenta previa), erken doğum veya erken doğum geçmişinizin olması.

Yayınlanma tarihi: 10 Nisan 2021 Cumartesi

Contact

Get In Touch