Dondurulmuş Embriyo Transferi Nedir?

  • Home
  • Tanı ve Tedavi

Dondurulmuş embriyo transferi (FET) döngüsü, bir veya daha fazla dondurulmuş embriyonun çözülmesi ve bu embriyonun (veya embriyoların) gebelik oluşturmaya çalışmak için uterusa (rahim) aktarılmasıdır. 

Embriyolar neden dondurulur? 

IVF yani tüp bebek tedavisi geçiriyorsanız ve dondurulmuş bir veya daha fazla embriyonuz bulunuyorsa, bunları ileride kullanmak isteyebilirsiniz. Yumurtalıklar tipik bir IVF veya ICSI (intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu) döngüsünde uyarıldıklarında, tohumlama için birden fazla yumurta üretir ve bu genellikle bir dizi sağlıklı embriyonun oluşturulmasına yol açar. Sadece bir rahme hemen transfer edileceğinden, geri kalanı, ilk transferin hamilelikle sonuçlanmaması durumunda başka bir IVF döngüsünde kullanılmak üzere dondurulabilir veya daha sonra bir kardeş oluşturmak için saklanır.

Nadiren, IVF tedavisi gören bir kadına tüm embriyolarını dondurması ve uterus iç yüzeyi uygun bir aşamaya gelmemişse veya yumurtalık hiper-stimülasyon sendromu (OHSS) geliştirme riski varsa hemen transfer edilmemesi önerilir. 

Embriyoları dondurmak aynı zamanda hamileliğini 30'lu yaşların sonlarına veya 40'lı yaşların başına kadar ertelemek isteyen ancak yumurtalarının o zamana kadar nitelikli olmayacağını düşünen kadınlar için de potansiyel bir yoldur.

Dondurulmuş embriyo transferi başarı oranları nedir?

Dondurulmuş embriyo transferinde hamilelik başarı oranı, kadının yaşı da dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır. Bazı embriyolar (veya tüm embriyolar), hücreler hasar görürse dondurma ve çözme işleminden sağ çıkamaz. Embriyolar blastosist evresinde (döllenmeden 5-6 gün sonra) "vitrifikasyon" ile dondurulursa, dondurulmuş embriyo hayatta kalma oranları yüzde 90'dan fazladır. Daha önceki evrelerde "yavaş dondurma" ile dondurulursa, yaklaşık yüzde 80'i dondurma ve çözme işleminden sağ kurtulur. Blastosist evresinde vitrifiye edilen bir embriyo çözülür ve transfer edilirse, taze bir embriyo ile yaklaşık olarak aynı başarı oranına sahiptir.

Tüm bunların yanı sıra, dondurulmuş ve ardından çözülmüş embriyoların düşüğe veya anormalliklere sebep olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmuyor. 

Transfer döngüsünün kapsamı 

Bir dondurulmuş embriyo transfer döngüsüne başlamaya hazır olduğunuzda, doktorunuzla ve IVF koordinatörünüzle iletişime geçin. Tüm evrak işlemleri tamamlandıktan sonra ve transferden önce rahim duvarı (endometrium) "hormon replasman tedavisi döngüsü" kapsamında transfere hazır hale getirilecek (ya da “doğal döngü” ile). 

Öncelikle doğal döngüden bahsedelim. Doğal bir FET döngüsünde, endometriumun normal döngünüzün bir parçası olarak doğal yolla kalınlaşmasına izin verilir. Yumurtalıkta gelişen yumurta folikülünü ve endometrium kalınlığını ultrason ile kontrol ederek döngüyü izleyen doktorlar, uygun boyuta / kalınlığa ulaştıktan sonra yumurtlamayı tetiklemeye başlar.

Embriyo transferi bundan yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşir. Kesin zamanlama, bireysel tedavi planınıza ve embriyolarınızın hangi gelişim evresinde dondurulduğuna bağlı olacaktır. Progesteron ilacı, bir enjeksiyon veya peser (vajinaya yerleştirilen bir halka) olarak, endometriumu desteklemeye yardımcı olmak için genellikle döngünün ikinci yarısında verilir.

Hormon replasman tedavisi (HRT) döngüsü ise, özellikle düzenli bir döngüsü olmayan kadınlarda döngüyü kontrol etmek için kullanılır. Endometriumu doğru aşamaya getirmek için döngü boyunca östrojen ilaçları ve döngünün ikinci bölümünde progesteron ilaçları verilir. Progesteronun ne zaman uygulanacağını kontrol etmek için endometriumun gelişimi ultrason ile izlenir. Embriyolar, normalde progesterona başladıktan sonra yaklaşık bir hafta içinde rahme yerleştirilir ancak bu, bireysel koşullara ve embriyolarınızın dondurulduğu aşamaya bağlı olarak değişebilir.

Embriyolarım ne zaman çözülecek?

Laboratuvar embriyolarınızı eritecek, böylece embriyo gelişim aşaması adet döngünüzün doğru aşamasına karşılık gelecektir. Zamanlama ayrıca embriyoların hangi aşamada dondurulduğuna da bağlıdır. Genellikle, embriyolar blastosist evresinde dondurulup, embriyo transferinizin yapıldığı gün sabah çözülür. 

Embriyolar nasıl transfer edilir?

Dondurulmuş embriyo transferinde, embriyoyu rahim ağzından uterusa geçirmek için ince bir tüp (bir kateter) kullanılır. Küçük bir miktar kültür ortamı da embriyo ile birlikte uterusa yerleştirilir. Bu teknikte genellikle sedasyona ihtiyaç duyulmaz. Transfer sonrası yalnızca hafif rahatsızlıklardan şikayet edilir. 

Transfer bitip eve gitmeden önce, ilaçlarınız verilecek ve doktorunuz yaşam tarzınıza ilişkin birkaç öneride bulunacaktır. Embriyo transferinden 11 ila 14 gün sonra hamilelik kan testi istenebilir. Kan testi, hamilelikte üretilen insan Koryonik Gonadotropin (hCG) hormonunu ölçer. Döngü sırasında kullanılan hormonlar çok erken test yaparsanız yanlış ölçümlere yol açabileceğinden, uygun tarihleri bekleyiniz. Ayrıca, hangi tür FET döngüsünde olursanız olun, hamilelik testinizin sonuçlarını alana kadar reçeteli ilaçlara devam etmeniz gerekiyor.

Yayınlanma tarihi: 28 Eylül 2021 Salı

Contact

Get In Touch