Histeroskopi Nedir? Ne zaman ihtiyaç duyulur?

 • Home
 • Tanı ve Tedavi

Histeroskopi, histeroskop adı verilen ince, ışıklı, esnek bir tüp kullanılarak rahim ağzının ve rahmin iç kısmının incelenmesidir. Doktorlar cihazı vajina yoluyla yerleştirir ve doku örneği almak (biyopsi), polipleri veya fibroid tümörleri çıkarmak ya da elektrik akımı, dondurma, ısı veya kimyasallar yardımıyla dokuyu yok ederek kanamayı önlemek için kullanır. Doktorlar bu işlemi muayenehanesinde veya ayakta tedavi merkezinde yapabilir. Histeroskopi sırasında lokal anestezi yapılabilir. Daha karmaşık işlemler ise ameliyathanede lokal, bölgesel veya genel anestezi altında yapılır.

Peki ne zaman histeroskop ile işlem yapılmasına ihtiyaç duyulur? Anormal pap testi sonuçlarında, anormal uterin kanama durumunda, menopoz sonrası kanamalarda, kısırlığın veya tekrarlayan düşüklerin nedenini teşhis etmek için, rahim skarlarını; polipleri veya fibroidleri incelemek ve çıkarmak için, yer değiştirmiş rahim içi araçları bulmak ve çıkarmak için, fallop tüplerine küçük doğum kontrol parçaları yerleştirmek için, küçük bir doku örneğinin alınmasında ve endometrial astarın çıkarılması işleminde ihtiyaç duyulur. Doktorunuz başka nedenlerden dolayı da bu cerrahi işlemi yapabilir. Bununla birlikte hamileyseniz histeroskopi yaptıramazsınız.

Histeroskopi komplikasyonları nelerdir?

Histeroskopinin bazı olası komplikasyonları bulunur. Bunlar; enfeksiyon, kanama, pelvik inflamatuar hastalık, nadiren rahim yırtılması ya da rahim ağzında hasar, rahimi genişletmek için kullanılan sıvı veya gazdan kaynaklanan komplikasyonlardır.

İşlemden sonra bir veya iki gün hafif vajinal kanamanız ve kramplarınız olabilir. Durumunuza bağlı olarak başka riskler de olabilir. İşlemden önce endişelerinizi doktorunuzla görüşün.

Bazı faktörler ise histeroskopiye müdahale eder. Örneğin, pelvik inflamatuar hastalık, vajinal akıntı, iltihaplı serviks ve şişik mesane.

Histeroskopi öncesinde anesteziye, herhangi bir ilaca, latekse veya patche duyarlıysanız bunu mutlaka sağlık uzmanlarına bildirin. Ayrıca kullandığınız ilaçları ve benzeri tıbbi ürünleri, ayrıca bitkisel takviyeleri de doktorunuza bildirmekte fayda var.

Kanama bozuklukları öykünüz varsa veya kan inceltici ilaçlar (antikoagülanlar), aspirin veya kanın pıhtılaşmasını etkileyen başka ilaçlar alıyorsanız bunları da sağlık uzmanlarına söyleyin. İşlemden önce bu ilaçları bırakmanız istenebilir.

Histeroskopi, adet döneminizden sonra ve yumurtlamadan önce yapılır. Bu sayede doktorunuz, uterusun en iyi görüntüsünü alabilir. Aynı zamanda olası bir hamileliğin zarar görmesi de önlenir.

İşlem öncesinde ve sırasında genel olarak neler yapılır?

 • Histeroskopiden önce mesanenizi boşaltmanız istenecektir.
 • Sağlık uzmanlarınız size ameliyat önlüğü giydirecektir.
 • Muhtemelen kolunuza bir intravenöz (IV) hat yerleştirilir.
 • Vajina bölgesi antiseptik solüsyon ile temizlenir.
 • Doktorunuz, histeroskopu yerleştirmeden önce rahim ağzınızı genişletebilir.
 • Doktorunuz, hsteroskopu vajinaya, serviks yoluyla ve uterusa yerleştirecektir.
 • Doktorunuz, daha iyi bir görüş için uterusu genişletmeye yarayan bir sıvı veya gaz enjekte edecektir.
 • Doktorunuz, rahim duvarını inceler. Fotoğraf veya video çekebilir ve doku örnekleri (biyopsi) alabilir.
 • Miyom çıkarma gibi bir işleme ihtiyacınız varsa, uzmanlar histeroskop yoluyla aletler yerleştirecektir.
 • Daha karmaşık işlemlerde, doktorunuz aynı anda uterusun dışını görüntülemek için göbeğe (laparoskop) başka bir tür alet yerleştirebilir.
 • İşlem tamamlandığında, histeroskop çıkarılır.

İşlemden sonra bir veya iki gün kramp ve vajinal kanamanız olabilir. Ateş, şiddetli karın ağrısı veya şiddetli vajinal kanama veya akıntı olursa doktorunuza bildirin. Ayrıca işlem sırasında verilen gazdan sindirim kanalınızda gaz ve ağrı olabilir. Bu yaklaşık 24 saat sürebilir. Karnınızın üst kısmında ve omzunuzda da ağrı hissedebilirsiniz.

Doktorunuzun önerdiği şekilde ağrı için bir ağrı kesici almalısınız. Aspirin veya diğer bazı ağrı kesiciler kanama olasılığını artırabilir. Bu yüzden yalnızca önerilen ilaçları alın. İşlemden sonra 2 hafta boyunca duş ve seks yapmayın (ya da doktorunuzun önerdiği şekilde yapın). Doktorunuz aksini söylemediği sürece normal aktiviteye ve diyete geri dönebilirsiniz.

Yayınlanma tarihi: 1 Ocak 1900 Pazartesi

Contact

Get In Touch