Sperm Testi (Spermiogram) Nedir?

  • Home
  • Tanı ve Tedavi

Sperm testi olarak da bilinen spermiogram, bir erkeğin spermlerinin sağlığını ve canlılığını analiz eder. Meni, boşalma sırasında salgılanan ve spermle birlikte şeker ve protein içeren sıvıdır. Sperm testi, sperm sağlığının üç ana faktörünü ölçer:

  • Spermlerin sayısı
  • Spermlerin şekli
  • Sperm hareketliliği


Spermlerin sağlığı hakkında iyi bir fikir edinmek için 3-8 hafta ara ile en az 2 ayrı test yapmak gerekebilir. Sperm sayıları günlük olarak değişebileceği için bu yaklaşımla ortalama bir sperm örneği almaya göre daha kesin bir sonuç alınabilir.


SPERM TESTİ (SPERMİOGRAM) HANGİ HASTALIKLARIN TEŞHİSİ İÇİN YAPILIR?


Çiftler hamile kalmakta sorun yaşadığında genellikle bir sperm testi önerilir. Test, erkeğin kısır olup olmadığını belirlemesine yardımcı olacaktır. Analiz, kısırlığın arkasındaki nedenin düşük sperm sayısı veya sperm disfonksiyonu olup olmadığını belirlemeye konusunda da yol gösterici olacaktır.


Daha az olmakla birlikte, vazektomi geçiren erkekler de, menisinde hiç sperm olmadığından emin olmak için meni analizine tabi tutulur. Vazektomide, testislerden penise sperm gönderen tüpler, kalıcı bir doğum kontrol şekli olarak kesilir. Vazektomiden sonra, menide sperm bulunmadığından emin olmak için erkeklerin üç ay boyunca ayda bir sperm testi yapmaları önerilir.


SPERM TESTİ (SPERMİOGRAM) NASIL YAPILIR?


İyi bir test örneğine sahip olmak için iki ana faktör çok önemlidir. Öncelikle meni vücut sıcaklığında tutulmalıdır. Çok ısınırsa veya çok soğuk olursa, sonuçlar yanlış olacaktır. İkinci olarak, meni vücuttan ayrıldıktan sonra 30 ila 60 dakika içinde test yapılacak laboratuvara teslim edilmelidir.


En iyi seçenek sperm örneğinin hastane ortamında alınmasıdır. Mastürbasyon ile örnek vermekte zorlanan hastalarda bu tür analizler için özel olarak geliştirilmiş özel prezervatifler kullanılarak partneri yardımı ile örnek alınabilir.


En sağlıklı test sonuçlarını alabilmek için;


2 ila 5 günlük cinsel perhizden sonra meni örneği vermek

Bu süreçte alkol veya uyuşturucu madde kullanmamak

Herhangi bir hormonal ilaç kullanmamak

Düzenli kullandığınız herhangi bir ilaç varsa bununla ilgili doktorunuza bilgi vermek gereklidir.


SPERM TESTİNDE NELER İNCELENİR?


Sperm şekli

Sperm şekli için normal bir sonuç, spermin yüzde 50'den fazlasının normal olarak şekillendirilmiş olmasıdır. Bir erkekte anormal şekilli spermin yüzde 50'den fazlası varsa, bu onun doğurganlığını azaltır. Test, spermin başındaki, orta kısmındaki veya kuyruğundaki anormallikleri belirleyebilir. Spermin olgunlaşmamış olması ve bu nedenle bir yumurtayı etkili bir şekilde dölleyememesi de mümkündür.


Hareket

Spermin yüzde 50'sinden fazlası boşalmadan bir saat sonra normal şekilde hareket etmelidir. Sperm hareketi veya hareketliliği doğurganlık için önemlidir çünkü sperm bir yumurtayı döllemek için hareket etmelidir.


pH

Normal bir sonuç elde etmek için pH seviyesi 7,2 ile 7,8 arasında olmalıdır. 8.0'dan yüksek bir pH seviyesi, vericide enfeksiyon olduğunu gösterebilir. 7.0'dan düşük bir sonuç, numunenin kontamine olduğunu veya erkeğin boşalma kanallarının tıkalı olduğunu gösterebilir.


Hacim

Normal bir sonuç için meni hacmi 2 mililitreden büyük olmalıdır. Düşük bir meni hacmi, bir yumurtayı döllemek için düşük miktarda sperm olduğunu gösterebilir. Fazla sıvı hacmi, mevcut sperm miktarının seyreltildiği anlamına da gelebilir.


Sıvılaşma

Meninin sıvılaşması 15 ila 30 dakika almalıdır. Semen başlangıçta yoğun iken sıvılaşma veya sulu kıvama dönme yeteneği spermin hareket etmesine yardımcı olur. Semen 15 ila 30 dakika içinde sıvılaşmazsa, doğurganlık etkilenebilir.


Sperm sayısı

Normal bir semen analizinde sperm sayısı mililitre hacim başına 15 milyon ile 200 milyonun üzerinde olmalıdır. Bu sonuç aynı zamanda sperm yoğunluğu olarak da bilinir. Bu sayı düşükse, hamile kalmak daha zor olabilir.


Görünüm

Görünüm beyazımsı gri ve opak olmalıdır. Kırmızı-kahverengi bir renk tonuna sahip sperm, kan varlığını gösterebilirken, sarı bir renk sarılığı veya bir ilaç yan etkisi olabilir.


SPERM TESTİNE YÖNELİK NORMAL DEĞERLER NELEDİR?


Hacim(mL), >1,5

Mililitredeki spermatoza sayısı/ml (milyon /ml), 15

Toplam spermatoza sayısı (milyon /ejakulat), 39, 33-46

Toplam ileri hareketlilik (%) , 32, 31-34

Canlı spermatozoa (%), 58, 55-63

Şekil (normal %.) 4,

PH ≥ 7.2


SPERM TESTİ SONUÇLARI NE ZAMAN ÇIKAR?

Sperm testi örnekleri genelde ertesi gün çıkar.

Yayınlanma tarihi: 4 Haziran 2021 Cuma

Contact

Get In Touch