İn vitro fertilizasyon (tüp bebek) seçenekleri neler?

 • Home
 • Tanı ve Tedavi

İn vitro fertilizasyon yani tüp bebek tedavisindeki seçenekleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Kendi yumurtalarınızı ve sperminizi kullanarak bir IVF döngüsüne başlamadan önce yapılması gereken bazı taramalar şunlardır;

 • Yumurtalık rezerv testi - Yumurtalarınızın miktarını ve kalitesini belirlemek için, doktorunuz adet döngünüzün ilk birkaç gününde kanınızdaki folikül uyarıcı hormon (FSH), östradiol (östrojen) ve anti-müllerian hormon konsantrasyonunu test edebilir. Ultrason sonuçlarıyla birlikte dikkate alınan bu testle yumurtalıklarınızın doğurganlık ilacına nasıl tepki vereceği tahmin edilir.
 • Semen analizi - IVF tedavi döngüsünün başlamasından kısa bir süre önce bir meni analizi yapılır.
 • Bulaşıcı hastalık taraması - Siz ve eşinizin HIV gibi bulaşıcı hastalıklar için taranacaksınız.
 • Sahte embriyo transferi - Doktorunuz, rahim boşluğunuzun derinliğini ve embriyoları rahminize başarıyla yerleştirme olasılığı en yüksek olan tekniği belirlemek için sahte bir embriyo transferi yapabilir.
 • Rahim muayenesi - Tüp bebek tedavisine başlamadan önce doktorunuz rahmin iç yüzeyini inceleyecektir. Bu, sonohisterografi (serviksten uterusa sıvı enjekte edilir) ve ultrasondur (rahim boşluğunuz görüntülenir). Histeroskopi de yapılabilir.

İn vitro fertilizasyona başlanılmadan önce sorulması gereken sorular

 • Kaç tane embriyo transfer edilecek? Aktarılan embriyo sayısı tipik olarak yaşa ve alınan yumurta sayısına bağlıdır. Yaşlı kadınlar için implantasyon oranı daha düşük olduğundan, donör yumurtaları veya genetik olarak test edilmiş embriyolar kullanan kadınlar dışında genellikle daha fazla embriyo transfer edilir.

Doktorların çoğu çoğul gebeliği önlemek için belirli yönergeleri izler. Transfer işleminden önce transfer edilecek embriyo sayısı konusunda sizin ve doktorunuzun hemfikir olduğundan emin olun.

 • Fazla embriyo ile ne yapacaksınız? Fazladan embriyolar dondurulabilir ve ileride kullanılmak üzere birkaç yıl saklanabilir. Dondurarak saklama, gelecekteki in vitro fertilizasyon döngülerini daha ucuz ve daha az invazif hale getirebilir veya kullanılmamış donmuş embriyoları başka bir çifte veya bir araştırma tesisine bağışlayabilirsiniz.

IVF süreci nasıl işleyecek?

İn vitro fertilizasyon, birkaç adımı içerir; yumurtalık stimülasyonu, yumurta toplama, sperm elde etme, döllenme ve embriyo transferi. Bir IVF döngüsü yaklaşık iki ila üç hafta sürebilir ve birden fazla döngü gerekebilir. Bazı durumlarda yumurtalıkların uyarımı için; erken yumurtlamayı önlemek için ya da rahminizin içini hazırlamak için ilaçlar reçete edilebilir.

Yumurtalarınız alınmaya başlanmadan önce bir ila iki haftalık yumurtalık stimülasyonuna ihtiyacınız olacaktır. Yumurtaların toplanmaya ne zaman hazır olduğunu belirlemek için doktorunuz;

 • Yumurtalıklarınızın folikül gelişimini izlemek için vajinal ultrason,
 • Yumurtalık stimülasyon ilaçlarına cevabınızı ölçmek için kan testleri (östrojen seviyeleri tipik olarak foliküller geliştikçe artar ve progesteron seviyeleri yumurtlamadan sonraya kadar düşük kalır) yapabilir.

Yetersiz sayıda gelişen folikül, erken yumurtlama, yumurtalık hiperstimülasyon sendromu riski oluşturan çok fazla folikül gelişimi ya da diğer tıbbi sorunlar nedeniyle bazen yumurta alımından önce tüp bebek tedavisi döngülerinin iptal edilmesi gerekir. Bu durumda, gelecekteki in vitro fertilizasyon döngüleri sırasında daha iyi bir yanıt sağlamak için ilaçlar veya dozları değiştirilebilir ya da bir yumurta donörüne ihtiyacınız olduğu söylenebilir.

Yumurta toplama işlemi nasıl yapılır?

Yumurta alımı, son enjeksiyondan 34 ila 36 saat sonra ve yumurtlamadan önce doktorunuzun ofisinde veya bir klinikte yapılabilir. Bu işlem sırasında sakinleştirileceksiniz ve ağrı kesici ilaç alacaksınız. Transvajinal ultrason aspirasyonunda folikülleri belirlemek için vajinanıza bir ultrason probu yerleştirilir. Daha sonra vajinadan geçmek için ultrason yardımıyla yumurtaları almak için foliküllere ince bir iğne batırılır. Yumurtalıklarınıza transvajinal ultrasonla erişilemiyorsa, iğneyi yönlendirmek için bir abdominal ultrason kullanılabilir. Yumurtalar, bir iğne ile foliküllerden çıkarılır. Yaklaşık 20 dakika içinde birden fazla yumurta çıkarılabilir. Yumurta toplandıktan sonra kramp veya baskı hissedebilirsiniz.

Olgun yumurtalar besleyici bir sıvıya yerleştirilir ve inkübe edilir. Yumurtalar, embriyo oluşturulması için sperm ile karıştırılır ancak tüm yumurtalar başarıyla döllenmeyebilir.

Sperm alma işlemi nedir?

İn vitro fertilizasyonda eşinizin spermini kullanıyorsanız, yumurta toplama sabahı mastürbasyon yoluyla doktorunuzun ofisinde veya bir klinikte bir meni örneği sağlayacaktır. Testis aspirasyonu (doğrudan testisten sperm çıkarmak için) gibi diğer yöntemler de bulunuyor. Donör sperm de kullanılabilir. Sperm, laboratuvarda meni sıvısından ayrılır.

Gübreleme işlemi nedir?

Döllenme, iki yaygın yöntem kullanılarak denenebilir; geleneksel tohumlama ve İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI). Geleneksel tohumlama sırasında, sağlıklı sperm ve olgun yumurtalar karıştırılır ve gece boyunca inkübe edilir. ICSI'de, her bir olgun yumurtaya doğrudan tek bir sağlıklı sperm enjekte edilir. ICSI, semen kalitesi veya sayısı bir sorun olduğunda veya önceki in vitro fertilizasyon döngüleri sırasında fertilizasyon girişimleri başarısız olduğunda sıklıkla kullanılır.

Bazı durumlarda, doktorunuz embriyo transferinden önce başka yöntemler önerebilir; preimplantasyon genetik testi ve destekli tarama gibi.

Embriyo transferi

Embriyo transferi doktorunuzun ofisinde veya bir klinikte yapılır ve genellikle yumurta alımından iki ila beş gün sonra gerçekleşir.

 • Hafif bir yatıştırıcı verilebilir. İşlem genellikle ağrısızdır ancak hafif kramplar yaşayabilirsiniz.
 • Doktor vajinanıza, rahim ağzınıza ve rahminize kateter adı verilen uzun, ince, esnek bir tüp yerleştirecektir.
 • Kateterin ucuna az miktarda sıvı içinde süspanse edilmiş bir veya daha fazla embriyo içeren bir şırınga takılır.
 • Doktor şırıngayı kullanarak embriyo veya embriyoları rahminize yerleştirir.

Başarılı olursa, bir embriyo, yumurta alımından yaklaşık 6 ila 10 gün sonra rahminizin iç yüzeyine yerleşir.

Embriyo transferinden sonra normal günlük aktivitelerinize devam edebilirsiniz fakat yumurtalıklarınız yine de büyümüş olabilir. Rahatsızlığa neden olabilecek şiddetli aktivitelerden kaçının. Tipik yan etkiler; berrak veya kanlı sıvı, yüksek östrojen seviyelerine bağlı meme hassasiyeti, hafif şişkinlik, hafif kramp, kabızlıktır.

Embriyo transferinden sonra orta veya şiddetli ağrı hissederseniz, doktorunuza danışınız, enfeksiyon, yumurtalık dönmesi (yumurtalık torsiyonu) ve şiddetli yumurtalık hiperstimülasyon sendromu gibi komplikasyonlar olabilir.

Yumurta alımından yaklaşık 12 gün ila iki hafta sonra, hamile olup olmadığınızı anlamak için kan testi yapılır. Hamile değilseniz, progesteron almayı bırakırsınız ve muhtemelen bir hafta içinde adet döneminizi alırsınız. Adet görmezseniz veya olağandışı kanamanız varsa, doktorunuzla iletişime geçin.

İn vitro fertilizasyon işleminden sonra sağlıklı bir bebek doğurma şansı şunlara bağlıdır;

 • Anne yaşı - Ne kadar gençseniz, IVF sırasında hamile kalma ve kendi yumurtalarınızı kullanarak sağlıklı bir bebek doğurma olasılığınız o kadar artar. 41 yaş ve üstü kadınlara, başarı şansını artırmak için genellikle IVF sırasında donör yumurtaları kullanmayı düşünmeleri önerilir.
 • Embriyo durumu - Daha gelişmiş embriyoların transferi, daha az gelişmiş embriyolara (ikinci veya üçüncü gün) kıyasla daha yüksek gebelik oranları ile ilişkilidir. Bununla birlikte, tüm embriyolar gelişim sürecinde hayatta kalmaz.
 • Üreme tarihi - Daha önce doğum yapmış kadınların, hiç doğum yapmamış kadınlara göre IVF kullanarak hamile kalma olasılığı daha yüksektir. Daha önce birkaç kez IVF kullanmış ancak hamile kalmamış kadınlar için başarı oranları daha düşüktür.
 • Kısırlık nedeni - Normal bir yumurta kaynağına sahip olmak, IVF kullanarak hamile kalma şansınızı artırır. Şiddetli endometriozisi olan kadınların, açıklanamayan kısırlığı olan kadınlara göre IVF kullanarak hamile kalma olasılığı daha düşüktür.
 • Yaşam tarzı faktörleri - Tipik olarak sigara içen kadınlar, IVF sırasında daha az yumurta alır ve daha sık düşük yapabilir. Sigara içmek, bir kadının IVF kullanarak başarı şansını yüzde 50 azaltabilir. Obezite, hamile kalma ve bebek sahibi olma şansınızı azaltabilir. Alkol, uyuşturucu, aşırı kafein ve bazı ilaçların kullanımı da zararlı olabilir.

Sizin için geçerli olan tüm faktörler ve bunların başarılı bir hamilelik şansınızı nasıl etkileyebileceği hakkında doktorunuzla konuşun.

Yayınlanma tarihi: 12 Ocak 2021 Salı

Contact

Get In Touch