PRP ile Yumurtalık Gençleştirme - PRP Nasıl Yapılır? 

  • Home
  • Tanı ve Tedavi

İçindekiler

Yumurtalık PRP Nedir?

Yumurtalık gençleştirme, yumurtalıkların gebelik için yeterince kaliteli olmadığı durumlarda kişinin kendi kanıyla yapılır. Kısırlığınız düşük kaliteli yumurtaların veya erken menopozun bir sonucuysa, bu işleme aday olabilirsiniz. Böyle bir durumda geçmişte, hamilelik ve ebeveynlik sevincini yaşamanın tek yolu yumurta bağışı idi ancak artık PRP ile anne olmak mümkün. 

Bir kadın, sahip olacağı tüm yumurtalar ile doğar ve yaşamı boyunca normal şartlar altında yeni yumurta geliştiremez. Bu yumurtalar yaşlandıkça kalite ve miktar olarak azalır. Bununla birlikte, araştırmalar, PRP'nin (trombositten zengin plazma) bir kadının daha fazla yumurta üretmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ayrıca, bu teknik ince uterus duvarını (endometrium) tedavi için de uygulanabilir.

Yumurtalık gençleştirme, kısırlık yaşayan ve düşük yumurta rezervine sahip kadınlara fayda sağlayabilecek bir tedavi stratejisidir. Doktorlar, doğrudan yumurtalıklarınıza trombosit açısından zengin plazma (PRP) enjekte ederek mevcut kök hücreleri uyararak yeni, sağlıklı yumurtalara dönüştürebilir. 

Kök hücreler vücudunuzda doğal olarak bulunur, sinir ve doku hücreleri de dahil olmak üzere her tür insan hücresine dönüşme konusunda benzersiz bir yeteneğe sahiptir. PRP'deki büyüme faktörleri yumurtalıklardaki kök hücreleri uyardığında, sahip olduğunuz sağlıklı, canlı yumurta miktarını artırabilir.

Yumurtalık gençleştirme neden düşünülür?

Yaşlandıkça yumurta sayınız azalır ve sağlıklı bir hamilelik için daha az kaliteli yumurtaya sahip olmuş olursunuz. Kısırlıkla mücadele ediyorsanız veya daha ileri yaşta hamile kalmak istiyorsanız bu tekniğe başvurabilirsiniz. 

Yumurtalık gençleştirme iki aşamalı bir süreçtir. İlk olarak, kanınızdan bir örnek alınır. PRP, bir santrifüjde diğer kan materyallerinden izole edilir. Kan ayrıldıktan sonra teknisyenler, beyaz kan hücreleri ve trombosit yönünden zengin parçaları çıkarır. Ardından uzmanlar, trombositleri tüpün dibine itmek için çıkarılan kanı çok daha yüksek bir hızda tekrar santrifüjler. İkinci aşamada, doktorunuz yumurtalıklarınıza bunu enjekte eder.

İşlem bir saatten kısa sürer ve sedasyon altında yapılabilir. 

Yumurtalık PRP’nin riskleri var mı? 

Enfeksiyon ve reddedilme riski oldukça düşüktür. Yumurtalık gençleştirmenin en büyük faydalarından biri, yumurtalarınızı kullanarak bir çocuk sahibi olma olasılığınızın artmasıdır.

Yayınlanma tarihi: 12 Ekim 2021 Salı

Contact

Get In Touch